0
0

راهنمای ثبت محتوای دیجیتال

2416 بازدید

موسسه نشر دیجیتال ایرسا آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

انواع مجوز آثار دیجیتال (مبتنی بر حامل)

ابتدا باید بدانید که برای آثار دیجیتال مبتنی برحامل  (ارائه شده بر روی CD,DVD) سه دسته مجوز در گروه نشر دیجیتال صادر می شود:

۱-        گواهی ثبت

۲-         پروانه انتشار

۳-         مجوز تکثیر

حال به توضیح هر یک از این سه دسته مجوز می پردازیم:

۱  گواهی ثبت :

گواهی ثبت به نرم افزارهای کد نویسی شده داخلی تعلق می گیرد. یعنی آن دسته از نرم افزارهایی که توسط برنامه نویسان داخلی کد نویسی شده و مالکیت آن مطابق توافق صورت گرفته بین برنامه نویس، ناشر یا شرکت ارائه دهنده می تواند متعلق به هر یک از آنها باشد و یا بخشی از مالکیت به برنامه نویس یا ناشر تعلق بگیرد.

تذکر : لازم به ذکر است که جهت دریافت گواهی ثبت باید همزمان با ثبت در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، یک نسخه از اثر، جهت دریافت تاییدیه فنی، به شورای عالی انفورماتیک تحویل و درخواست مربوطه نیز در سامانه شورا ثبت شود.

 

۲- پروانه انتشار :

این مجوز به محتوای تولید داخل تعلق می گیرد. خواه این محتوا صفر تا صد توسط یک شخص حقیقی و حقوقی داخلی تهیه شده باشد یا شامل ارزش افزوده یک محتوای تولید خارجی باشد. مثل اینکه فیلمی توسط یک ناشر ترجمه و دوبله شده باشد، که این دسته از آثار هم پروانه انتشار دریافت می کنند ولی فقط مالک بخش تولید شده توسط ناشرداخلی (ترجمه و دوبله) می باشند.

 

۳- مجوز تکثیر :

این مجوز صرفا به نرم افزارها و محتواهای خارجی تعلق می گیرد و هیچ حق مالکیتی برای ناشر و یا ارائه دهنده این دسته از محتوا در داخل وجود ندارد.

 

راهنمای  ثبت آثار دیجیتال (مبتنی بر حامل)

 

جهت ثبت درخواست و دریافت پنل، متقاضی نیازمند داشتن شناسه کاربری و رمزعبور به نام شرکت/موسسه یا شخص خود می باشند، متقاضی به سایت nashr.saramad.ir مراجعه نموده و صفحه ای همانند تصویر زیر را مشاهده خواهند کرد.

سپس گزینه درخواست ثبت نرم افزار را انتخاب نمایید. تا به صفحه login.saramad.ir وارد شوید. تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

جهت ثبت نام، بر روی لینک درخواست عضویت کلیک کنید.

در قسمت نوع متقاضی “حقوقی” یا “حقیقی” (به انتخاب متقاضی) را انتخاب کنید.

 نکته: در همین فرم، رمزعبور مورد نظر خود را نیز تعریف می نمایید.( اطلاعات وارد شده زیر برای راهنمایی شما به عنوان نمونه تکمیل گردیده است)

پس از تکمیل فرم و انتخاب گزینه تایید، عضویت متقاضی در سایت ثبت می شود.

توجه داشته باشید که شناسه کاربری “آدرس پست الکترونیک یا ایمیلی که وارد نمودید” و رمزعبور “همان عبارتی است که زمان ثبت نام در قسمت رمزعبور درج کرده اید”.

نکات:

 • جهت کاربری بهتر از مرورگر فایرفاکس (Firefox)​ استفاده نمایید.
 • اطلاعات را به زبان فارسی تایپ نمایید.
 • درصورت فراموشی رمز عبور گزینه باریابی رمز عبور را انتخاب نمایید.
 • اگر در گذشته عضو سایت بوده اید، نیاز به عضویت مجدد نمی باشد.
 • در صورت بروز مشکل در روند درخواست عضویت با شماره ۴-۸۸۳۱۵۹۳۱ داخلی ۱۰۳ آقای سالاری تماس بگیرید.

پس از ثبت درخواست عضویت، به صفحه login.saramad.ir مراجعه و با وارد نمودن شناسه کاربری و رمزعبور، گزینه ورود را انتخاب کنید.

پس از ورود به درگاه سرآمد، صفحه ای همانند شکل زیر نمایش داده می شود. از میان ۶ آیکون موجود در وسط صفحه، گزینه ثبت و صدور مجوز نرم افزار را انتخاب کرده و راهنمای ورود اطلاعات را مطالعه نمایید. مراحل ثبت مشخصات نرم افزار و دریافت مجوز را آغاز نماید. پروسه صدور مجوز به طور کلی در حدود ۲ الی ۳ هفته به طول می انجامد.

سپس صفحه زیر (پنل ثبت و صدور مجوز نرم افزار) نمایش داده می شود.

متقاضی باید از منوی سمت راست به ترتیب همه گزینه ها را انتخاب و تکمیل نماید.

راهنمای تکمیل منوی صفحه ثبت و صدور مجوز نرم افزار:

 1. لیست آثار (تکمیل این بخش الزامی است):

باید در این قسمت اطلاعات نرم افزار را وارد کنید. تکمیل گزینه های دارای * الزامی است. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

راهنمای گزینه صفحه لیست آثار:

ترکیب اثر:

تک برنامه تولید داخل: تمام محتوای نرم افزار داخل کشور تولید شده باشد.

تک برنامه تولید خارج: تمام محتوای نرم افزار خارج از کشور تولید شده باشد.

تک برنامه تولید خارج/توسعه در داخل: محتوای نرم افزار خارج از کشور تولید شده و در داخل کشور سفارش سازی شده باشد.

مجموعه برنامه: مجموعه نرم افزارها

محل تولید: محلی که نرم افزار تولید می شود.

شماره ویرایش:به صورت پیش فرض ۹۹۹ قرار دهید.

پس از تکمیل اطلاعات و درج مشخصات عمومی نرم افزار، گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد را انتخاب نمایید. سپس ۶ سربرگ نمایش داده می شود که اطلاعات وارد شده شما در اولین سربرگ قرار گرفته است. (توجه داشته باشید که تکمیل کردن تمامی سربرگ ها الزامی می باشد)​

سربرگ مشخصات فنی :گزینه ها را تکمیل نمایید. سپس گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد را بزنید. تکمیل  گزینه های دارای * الزامی است. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

 

سربرگ دست اندرکاران حقیقی :گزینه جدید را انتخاب و گزینه ها را تکمیل و تایید نمایید. سپس گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد را بزنید. تکمیل گزینه های دارای * الزامی می باشد. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

سربرگ دست اندرکاران حقوقی: گزینه جدید را انتخاب و گزینه ها را تکمیل و تایید نمایید. سپس گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد را بزنید. تکمیل گزینه های دارای * الزامی می باشد. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

    سربرگ اجزای محتوایی: گزینه جدید را انتخاب و گزینه ها را تکمیل و تایید نمایید. سپس گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد را بزنید. تکمیل گزینه های دارای * الزامی می باشد. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

     سربرگ اجزای غیرمحتوایی: گزینه جدید را انتخاب و گزینه ها را تکمیل و تایید نمایید. سپس گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد را بزنید. تکمیل گزینه های دارای * الزامی می باشد. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

۲-لیست درخواست ها (تکمیل این بخش الزامی است): صفحه ای همانند تصویر زیر نمایش داده می شود سپس گزینه جدید را انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینه جدید صفحه زیر نمایش داده می شود. نوع درخواست را انتخاب نمایید سپس گزینه تایید و ارسال درخواست را انتخاب نمایید.

برای آشنایی با انواع مجوزها راهنمای مربوط به آن را در بخش انواع مجوز فعالیت مطالعه نمایید.

تکمیل گزینه های دارای * الزامی است. (اطلاعات وارد شده زیر به عنوان نمونه و برای راهنمایی شما تکمیل گردیده است)

نکات:

 • در صورتی که فرم های موجود در بخش قبل یعنی لیست آثار را به درستی تکمیل کرده باشید، نرم افزار مورد نظرتان را در لیست پایین همین صفحه (یعنی در لیست درخواست) مشاهده می کنید.
 • مجوزتان (اعم از گواهی ثبت، پروانه انتشار یا مجوز تکثیر) را مطابق با نوع محتوایی که تولید کرده اید انتخاب نمایید.​

پروانه انتشار:

پس از انتخاب نوع درخواست: پروانه انتشار در قسمت مشخصات آثار واجد شرایط درخواست: نرم افزار خود را انتخاب نمایید.

سپس گزینه تایید و ارسال درخواست را انتخاب نمایید.

در این مرحله در صورتی که خود شما از ناشرین فعال دیجیتال باشد به مرحله بعد یعنی دریافت تعهد نامه می رود. درغیر این صورت باید از لیست مربوطه یکی از ناشرین را انتخاب نمایید. البته قبل از آن با یکی از ناشرین که لیست آنان در سایت نشر موجود است، صحبت کنید و پس از عقد قرارداد و رعایت نکات حقوقی، اقدام به انتخاب ناشر نمایید. سپس ارسال درخواست را بزنید.

تذکردرمورد درخواست های پروانه انتشار، باید خودتان ناشر دیجیتال باشید (ناشر حقیقی یا حقوقی) و یا اینکه یک ناشر دیجیتال از لیست انتخاب نمایید اما برای گواهی ثبت نیازی به ناشر ندارید.

نکات:

 • در این بخش در مورد درخواست پروانه انتشار شما با یک فیلد با عنوان “شمارگان”: برخورد میکنید. در این فیلد باید تعداد تیراژ اثر یا نرم افزار را وارد نمایید. لازم به ذکر است که این عدد یعنی شمارگان بعدا در مرحله درخواست هولوگرام قابل تغییر است. بنابراین در صورتی که در مرحله ثبت اثر، هنوز تعداد دقیق آنرا نمی دانید نگران نباشید.

گواهی ثبت:

پس از انتخاب نوع درخواست: گواهی ثبت در قسمت مشخصات آثار واجد شرایط درخواست: نرم افزار خود را انتخاب نمایید. اطلاعات درخواستی را تکمیل نمایید.

سپس گزینه تایید و ارسال درخواست را انتخاب نمایید.

تیک گزینه ارجاع به دبیرخانه را زده و گزینه ارسال و دریافت تعهدنامه را انتخاب نمایید.

تذکربرای درخواست گواهی ثبت نیاز به انتخاب ناشر دیجیتال ندارید.

مجوز تکثیر:

پس از انتخاب نوع درخواست: مجوز تکثیر در قسمت مشخصات آثار واجد شرایط درخواست: نرم افزار خود را انتخاب نمایید.

سپس گزینه تایید و ارسال درخواست را انتخاب نمایید.

در این مرحله در صورتی که شما  از ناشرین فعال دیجیتال باشد به مرحله بعد یعنی دریافت تعهدامه می رود. درغیر این صورت باید از لیست مربوطه یکی از ناشرین را انتخاب نمایید. البته قبل از آن با یکی از ناشرین صحبت کنید و پس از عقد قرارداد و رعایت نکات حقوقی، اقدام به انتخاب ناشر نمایید. سپس ارسال درخواست را بزنید.

تذکردر مورد درخواست های مجوز تکثیر، باید خودتان ناشر دیجیتال باشید( ناشر حقیقی یا حقوقی) و یا اینکه یک ناشر دیجیتال از لیست انتخاب نمایید.

نکته:

 •  در این بخش در مورد درخواست مجوز تکثیر شما با یکفیلد با عنوان “شمارگان:” برخورد می کنید.  در این فیلد باید تعداد تیراژ اثر یا نرم افزار را وارد نمایید. لازم به ذکر است که این عدد یعنی شمارگان بعداٌ در مرحله درخواست هولوگرام قابل تغییر است.  بنابراین در صورتی که در مرحله ثبت اثر، هنوز تعداد دقیق آنرا نمی دانید نگران نباشید.

موسسه نشر ایرسا کلیه خدمات فوق را با کمترین هزینه برای شما انجام خواهد داد.

تعهد نامه را پرینت گرفته و پس از مهر و امضای آن توسط ناشر یا تولید کننده، به همراه چهار نسخه از نرم افزار تحویل دبیرخانه نمایید.

لازم به ذکر است که به همراه چهار نسخه از نرم افزار، باید پرینت تصویر روی بسته و حامل (یعنی لیبل و ولت یا همان تصویری که روی DVD  و بسته نرم افزار چاپ می شود.) تحویل دبیرخانه نمایید. ۴ تصویر می تواند بر روی کاغذ A4 پرینت شود و به همراه ۴ نسخه از اثر تحویل دبیرخانه شود.

برای اثر شما کد پیگیری صادر شده که همواره در طول طی مراحل می توانید وضعیت نرم افزار خود را در مقایل نام نرم افزار خود در پنل چک نمایید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://digitalirsa.ir/?p=1411
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد راهنمای ثبت محتوای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام تعدادی نقشه ماشین آلات راهسازی بوسیله فتوشاپ ادیت کرده ام در واقع خطوط نقشه های اصلی تک رنگ هستند و این نقشه ها بطورت رنگی طراحی شده اند آیا امکان ثبت این فایلها جهت جلوگیری از سوء استفاده سایر سایت ها وجود دارد فرمت فایلها jpg است

  لایک