0
0

ثبت محتوای دیجیتال؛ پرسش های متداول

943 بازدید

پرسش های متداول

 

زمان صدور مجوز نرم افزار به طور کلی چقدر است؟
بستگی به حجم و نوع محتوا و همچنین وجود یا عدم وجود موارد اصلاحی دارد.
مالکیت معنوی و اجازه نامه های حقوقی چرا و چگونه اخذ می شود؟
اجازه نامه های حقوقی به دلیل جلوگیری از سوء استفاده از حق مالکیت معنوی پدید آورنده اثر توسط ناشر و یا دیگران اخذ می شود. 

نحوه بستن قرارداد اجازه نامه به صورت قراردادی فی ما بین پدید آورنده و ناشر است که در آن یا حقوق مالکیت معنوی نرم افزار به ناشر واگذار می شود یا اینکه از مفاد این قرار داد برداشت می شود که بهره برداری از این اثر توسط ناشر و یا دیگران از نظر پدیدآورنده بلامانع است.

روند بررسی تفکیکی(حقوقی) چقدر طول می کشد؟
۱-روند بررسی واحد تفکیکی(حقوقی)(در پنل متقاضیان این مرحله ۵۰ % نشان داده می شود) 

محتوای حقوقی نرم افزار ممکن است از دو نظر نیاز به اعلام نظر حقوقی داشته باشد.

الف) بخشی از محتوای نرم افزار که به نوعی باید با معاونت های مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چک شود مانند کتاب های صوتی یا دیجیتالی ,نرم افزارهای قرآنی(که این کار در قالب استعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال از معاونت های مربوطه انجام می شود که به محض دریافت پاسخ استعلام نتیجه روی روند بررسی نرم افزار اعمال خواهد شد(حدود ۴هفته کاری)

ب) بخشی از محتوای نرم افزار است که توسط کارشناس حقوقی تشخیص داده می شود که نیاز به دریافت اجازه نامه ی یا ارائه قرارداد از پدیدآورنده اثر دارد. این موضوع در قالب ابلاغیه ای از طرف مرکز به متقاضی اعلام می گردد و بسته به زمان ارایه نامه مذکور روند بررسی به طول خواهد انجامید ولی به محض ارایه اجازه نامه یا قرارداد نتیجه روی روند بررسی اعلام خواهد شد(زمان بستگی به توانایی متقاضی جهت اخذ اجازه نامه و قراراد مذکور دارد)

۲-نکاتی مهم در جهت تسریع در روند بررسی واحد حقوقی

الف) – نرم افزارهای آموزشی -علمی(تحصیلی و..) مانند آموزش ریاضی, عربی, روانشناسی ,پزشکی نیازمند ارائه تصویر قرارداد منعقد شده با مدرس یا مولف می باشند و حتما می بایست نام مدرس یا مولف هم بر روی پک یا بسته و هم بر روی حامل درج نمایید (بدیهی است در صورتی که شخص مدرس یا مولف ؛ هم پدیدآورنده و هم مالک باشد و درسیستم مرکز ثبت شده باشد, قرارداد لازم نیست)

علاوه برتصویر قرارداد, تصویر مدرک علمی یا تحصیلی مدرس و مولف نیز لازم است و حتماً باید مرتبط با موضوع تدریس یا محتوا  نیزباشد(و ترجیحاً سوابق یا مجوز تدریس آنان  از نهادهای معتبر علمی-آموزشی هم ارائه گردد) به عنوان مثال کسی با مدرک تحصیلی ریاضی حق تدریس درس عربی یا شیمی را ندارد و بالعکس

ب)-نرم افزارهای آموزشی کاربردی مانند اکسل,ویندوز ,پاورپوینت فقط نیازمند ارائه سند تعهدنامه می باشند که فایل آن در ذیل قابل دریافت می باشد. تعهدنامه مذکور یک بار و برای تمام نرم افزارهای آموزشی کاربردی اخذ می گردد .تعهدنامه باید در دفترخانه اسناد رسمی ثبت شده(سند شود نه گواهی امضاء)؛ اسکن آن در سیستم بارگزاری و اصل آن به مرکز ؛طبقه سوم؛ واحد نشر دیجیتال آقای قناعت پیشه یا مهدی پور تحویل و درسیستم پیام دهی ابلاغیه حقوقی, تحویل اصل آن یا شماره رهگیری مرسوله پستی اعلام گردد.

ضمناً تعهدنامه می بایست توسط شخصی که در سیستم مرکز(قسمت دست اندرکاران حقیقی یا حقوقی) هم به عنوان مالک و هم به عنوان نماینده (یعنی هردو) درخواست مجوز نموده؛ تنظیم و ارائه گردد. لذا در صورتی که نماینده شخصی غیر از مالک در سیستم ثبت شده باشد باشد علاوه بر تعهدنامه مالک, اخذ رضایت نامه از او یا انعقاد قرارداد با او توسط نماینده نیزلازم است و می بایست تصویر رضایت نامه یا قرارداد همراه اصل تعهدنامه به مرکز تحویل گردد. (اسکن قرارداد و رضایت نامه نیز می بایست همراه اسکن تعهدنامه به صورت زیپ شده در سیستم بارگزاری گردد)

پیشنهاد می گردد جهت تسریع در روند بررسی و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی ,نماینده در خواست کننده مجوز ,همان شخص مالک نرم افزار باشد.

ج)تولید کنندگان کتاب های صوتی یا دیجیتالی جهت تسریع در روند استعلام از معاونت فرهنگی و اظهار نظرهای کارشناسی دقیق علاوه بر تحویل یک یا دونسخه از اثر کتابی(کتاب چاپ شده) ضمیمه نرم افزار؛ در سیستم مرکز قسمت معرفی کوتاه اثر حتماً نام مولف, مترجم, ناشر اثر کتابی, شماره شابک و سال نشر را نیز اعلام نمایند

لازم به ذکر است متقاضیان می توانند در ابتدای ثبت درخواست مجوز و در پنل خود در قسمت مشخصات نرم افزاری-اجزای غیر محتوایی  رضایت نامه و قرارداد ها و حتی مدارک لازم اعم از مدارک علمی و تحصیلی اخذ شده را تا قبل از آغاز روند بررسی حقوقی البته به صورت منظم و تفکیک شده بارگزاری نمایند.

جهت طرح سوالات و ارتباط با کارشناس این بخش با آدرس الکترونیکی s.mehdipour@farhangmail.ir مکاتبه نمایید.

واحد های مختلف بخش بسته های نرم افزاری چیست و روال بررسی و تصویب آن برای صدور مجوز به چه صورت است؟
پس از تحویل ۴ نسخه به دبیرخانه نرم افزار وراد روال بررسی می شود که به این گونه می باشد: 

۱) بررسی کلی : نرم افزار از لحاظ محتوایی بررسی می شود.

۲) بررسی تفکیکی : نرم افزار از لحاظ حقوقی بررسی می شود.

۳) بررسی تطبیقی :  نرم افزار را از لحاظ فنی بررسی می شود.

۴) جلسه کارگروه : در این جلسه با حضور مدیران واحد های مرکز تصمیم گیری نهایی جهت اخذ مجوز صورت میگیرد.

۵) صدور مجوز : مجوز نرم افزار صادر می گردد .

آیا فروش نرم افزار دارای مجوز محدودیت مکانی دارد و عرضه آن فقط باید در مکان های خاصی صورت بگیرد؟
خیر. عرضه و فروش نرم افزار دارای مجوز هیچگونه محدودیتی ندارد.
برای ثبت اثر در مرکز رسانه‌های دیجیتال و عرضه آن در بازار از چه طریقی می‌توان اقدام کرد؟
برای ثبت یک اثر در سامانه مرکز رسانه های دیجیتال، باید یا ناشر حقوقی یا ناشر حقیقی دیجیتال باشید یا اینکه یک ناشر را از لیست ناشرین مجاز انتخاب نمایید. بنابراین درصورتی که ناشر حقوقی یا حقیقی نیستید، جهت حفظ مالکیت اثر، ابتدا نرم‌افزار را در پنل کاربری خودتان ثبت نمایید و سپس در ادامه روند ثبت، جهت نشر در بازار پس از هماهنگی قبلی با ناشر، اقدام به انتخاب ناشرین دارای مجوز نمایید.
فرایند تغییر نماینده اثر چگونه است؟
جهت تغییر نماینده اثر، هم ناشر و هم نماینده (تولید کننده و یا شخصی که اثر متعلق به اوست) باید موافقت خود را با این امر طی نامه‌ای با ذکر لیست نرم افزار و کدپیگیری آن در دبیرخانه مرکز ثبت نمایند.
فرایند تغییر ناشر اثر چگونه است؟
جهت تغییر ناشر یک اثر، ناشر قبلی، ناشر جدید و نماینده اثر(تولید کننده و یا شخصی که اثر متعلق به اوست) باید موافقت خود را طی نامه‌ای جداگانه با ذکر لیست نرم افزار و کدپیگیری آنبه دبیرخانه مرکز اعلام نمایند.
آیا باید قبل از درخواست مجوز، شرکت ثبت کرده باشیم تا به ما مجوز داده شود؟
خیر- قبل از اینکه درخواست اخذ مجوز داده شود، نیازی به ثبت شرکت نیست. بلکه ثبت شرکت در انتهای کار انجام می شود
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://digitalirsa.ir/?p=1445
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد ثبت محتوای دیجیتال؛ پرسش های متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.