0
0

تمرین‌های برای ایده پردازی در تولید محتوا

502 بازدید

عضله تولید محتوایتان را ورزیده کنید

ایده پردازی در تولید محتوا یکی از مراحل مهم بازاریابی محتوا است و نتایج پژوهش صورت گرفته در الکامپ نیز این موضوع را تأیید می‌کند. در بازاریابی محتوا شما باید قادر باشید با استفاده از ایده‌های متنوع، محتوا‌های خوب و مفید تولید کنید. برای این که مهارت ایده پردازی در تولید محتوا را یاد بگیرید، باید بدانید که چطور فکر خود را به ایده یا ایده‌های مختلف تبدیل کنید تا بتوانید بازاریابی موفقی را پیاده‌سازی کنید. ایده‌ها عناصر اصلی بازاریابی محتوا هستند و هر چه شما ایده‌های بیشتری داشته باشید، می‌توانید موفق‌تر عمل کنید و به هدفی که می‌خواهید برسید. در اینجا چند فعالیت ذهنی‌ که به شما کمک می‌کند بیشتر و راحت‌تر ایده پردازی کنید، مطرح می‌کنیم:

 

  • قبل از هرچیز: گرم کنید
  • تمرین اول: گشتن به دنبال جایگزین
  • تمرین دوم: بازی بدون بله و خیر
  • تمرین سوم: متنی برای مناسبت‌ها بنویسید
  • تمرین چهارم: تفکر در مورد ساختار متن
  • تمرین پنجم: لیست طرح سوالات
  • تمرین ششم: بازی با افعال

 

در ادامه به توضیح هرکدام از تمرین‌های ایده پردازی در تولید محتوا می‌پردازیم:

 

گرم کردن

گرم کردن برای تولید محتوا

هر چقدر مغز شما پویا‌تر باشد، بیشتر به شما در حل مسائل و یافتن ایده‌های بهتر کمک می‌کند. در حقیقت شما باید مغزتان را گرم کنید که یکی از این راهکارها استفاده از طوفان‌های فکری است. شاید بپرسید طوفان فکری چیست؟ طوفان فکری در واقع یعنی شما روی مساله‌ای متمرکز می‌شوید و تمام چیز‌هایی که به آن موضوع ربط دارند و به ذهن‌تان می‌رسد را یادداشت می‌کنید. با این کار ایده‌ها و فکر‌های جدید‌تری به ذهن‌تان می‌آید و به راحتی می‌توانید راهکار‌های جدیدتری ارائه بدهید. برای این‌کار می‌توانید از دوستانتان هم کمک بگیرید.

 

طوفان فکری در یعنی شما روی مساله‌ای متمرکز شوید و تمام چیز‌هایی که به آن موضوع ربط دارند و به ذهن‌تان می‌رسد را یادداشت کنید.

تمرین اول: جایگزینی کلمات

تمرین اول تولید محتوا جایگزینی کلماتیک راه ساده برای ایده پردازی در تولید محتوا این است که برای کلمات‌تان دنبال جایگزین باشید. برای این کار از یک متن استفاده کنید (می توانید آن را بنویسید یا از متن‌های قبلی کمک بگیرید) سپس تلاش کنید در مدت زمان کوتاهی مثلا دو دقیقه به دنبال کلمات جایگزین برای کلمات داخل متن بگردید.

تمرین دوم: بازی بدون بله و خیر

ایده پردازی تولید محتوا بازی بله خیریکی دیگر از راه‌های افزایش خلاقیت در ایده پردازی شما، انجام بازی بدون بله و خیر با افراد تیم تولید محتوا است. به این صورت که افراد تیم شما با هم شروع به صحبت می‌کنند و از هم سوالات مختلفی می‌پرسند ولی به هیچ عنوان نمی‌توانند از کلمه‌های بله و خیر استفاده کنند و می‌توانید فرد خاطی را جریمه کنید مثلا به او بگویید که تا پایان گفتگو بایستد. با این روش افراد مجبورند برای ادامه گفت‌وگو از ذهنیات خود استفاده کنند، آن‌دسته از ذهنیاتی که به راحتی در دسترس نیستند و ممکن است ایده‌های خوبی را در خود مخفی کرده‌باشند.

تمرین سوم: برای مناسبت‌ها متن بنویسید

تمرین سوم: متنی برای مناسبت‌ها بنویسیدمی‌توانید تولید محتوا را به سمت مناسبت‌ها سوق دهید. مثلا می‌توانید تمام مناسبت‌های بازاریابی هر ماه را جمع آوری کنید و با تولید محتوا برای این مناسبت ها، قدرت ایده پردازی در تولید محتوا را در خود تقویت کنید. به دنبال این باشید که در این روز‌های خاص چه کار‌های جذابی می‌توان انجام داد یا برگزاری چه کمپین‌هایی در این روز می‌تواند باعث جذب مخاطب بیشتر شود. مقاله‌هایی که برای این روز‌ها تولید می‌کنید، باید جذابیت کافی از نظر تیتر و نوع محتوا و خلاقیت را داشته باشند. برای تمرین کافی است کاغذ و مداد خود را بردارید و در رابطه با تعطیلات نوروز متنی بنویسید.

 

تمام مناسبت‌های بازاریابی هر ماه را جمع آوری کنید و با تولید محتوا برای این مناسبت ها، قدرت ایده پردازی را در خود تقویت کنید.

تمرین چهارم: خودتان را جای مخاطب بگذارید

خودتات را جای مخاطب بگذاریدهمیشه به این موضوع فکر کنید که چه موضوعی می‌تواند برای مخاطب جذاب‌تر باشد چون اگر موضوعی که انتخاب می‌کنید به اندازه کافی برای مخاطب هیجان انگیز باشد، او با به اشتراک گذاری مطلب شما، ناخواسته به شما کمک می‌کند تا بازاریابی قوی‌تری داشته باشید. مثلا می‌خواهید برای کاهش هزینه‌های یک خانواده تولید محتوا کنید، می‌توانید تیتر را این طور بنویسید: “راهنمای صرفه جویی در هزینه‌ها برای خانواده” یا می‌توانید این تیتر را بنویسید: “چطور ماهانه ۱۰۰ هزار تومان بیشتر در خانواده پس انداز کنیم؟” خواهید دید که جذابیت مطلب دوم به دلیل انتخاب تیتر جذاب تر، برای خواننده بیشتر است.

تمرین پنجم: سؤال بپرسید

تمرین ششم: لسیت سوالاتیکی دیگر از تمرین های ایده پردازی این است که یک لیست از سوالاتی که به ذهنتان می‌رسد، تهیه کنید. سوالاتی از قبیل: آیا بین کاربران هدف ما منطقه‌ای هست که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد؟ آیا به جزییات توجه لازم را داریم؟ آیا منابع کافی برای رسیدن به هدف داریم؟ آیا حیطه‌ای که ما در آن تولید محتوا می‌کنیم، خیلی گسترده یا خیلی محدود است؟ آیا محتوا‌های ما در معرض خطر تکراری شدن یا تک‌بعدی شدن قرار گرفته اند؟
طرح این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز دقیقی روی مطالب داشته باشید و ایده‌های خود را دائما به روز کنید.

به کاربران‌تان فکر کنید و سلایق آن‌ها را در نظر بگیرید و لیستی از افعالی تهیه کنید که فکر می‌کنید روی آن‌ها تاثیرگذار است.

تمرین ششم: بازی با افعال

یکی از جالب‌ترین کار‌هایی که در زمینه ایده پردازی در تولید محتوا می‌توانید انجام دهید این است که با افعال بازی کنید. یعنی به کاربران‌تان فکر کنید و سلایق آن‌ها را در نظر بگیرید و لیستی از افعالی تهیه کنید که فکر می‌کنید روی آن‌ها تاثیرگذار است.افعالی مثل: الهام بخشیدن/تشویق کردن/محافظت کردن/یاد دادن/ ترسیدن/ هشدار دادن/ اطلاع دادن/ آموزش دادن/ تربیت کردن/ کمک کردن/سازمان دادن/سورپرایز کردن/ آگاهی دادن/ امنیت دادن و… پس از انجام این کار و تولید محتوا با این افعال، خواهید دید که چقدر انتخاب این افعال توسط شما روی ذهن مخاطب تاثیرگذار بوده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://digitalirsa.ir/?p=1358
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تمرین‌های برای ایده پردازی در تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.